Home Blog Blog Business Set for Steady Cash Flow

Set for Steady Cash Flow

Share This:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn

Courtesy of Wally S., Wally’s Urban Market Garden, Saskatoon SK

I picked up my onion sets today. Unit cost was $1.388 per lb. for bulk sets, around $70 per 50 lb. bag. Total cost was $416. Not the type of cash you want to lay out this time of the year, but if you want to make money, you have to spend some, and onions are a guaranteed moneymaker. Sets are worth the cost because they give you a jump on production and get some cash flowing early in the season. .

I use several different cropping strategies, planting over the next few months for scallion, green onion, and mature. Onions are one of those crops that produces a steady return on investment throughout the entire season. They contribute at least $10k to my total revenue target. Over the season those $10k's add up.

LEARN THE BUSINESS OF GROWING FOOD FROM THE BEST MINDS IN BACKYARD FARMING TODAY BY JOINING BACKYARD RICHES HERE.

Add a comment

You must be logged in to comment.

s2Member®